Gotowość do nauki czytania u człowieka kształtuje się już od pierwszych dni życia. Podstawą sukcesu jest właściwa stymulacja procesów poznawczych, takich jak spostrzeganie, wyobraźnia, koncentracja uwagi, czy nawet myślenie i pamięć.
Metody czytania to zespół działań zmierzających do zrealizowania określonego celu, którym jest opanowanie umiejętności czytania. Metody nauki czytania stosowane przez SPW oparte są przede wszystkim o bardzo nowoczesną wiedzę psychologiczną i pedagogiczną. Zostały przez nas samodzielnie wypracowane i od wielu lat opierają się na rozwijaniu systemów ćwiczeń pamięci, koncentracji, spostrzegawczości i kreatywności.
W trakcie rozwoju teorii i praktyki wczesnoszkolnej stosowano różne metody nauki czytania. Według ogólnej klasyfikacji dzielą się na:
Metoda syntetyczna skupia się przede wszystkim na przechodzeniu od elementu do całości. Elementem takim może być znak lub dźwięk, a całością zdanie lub wyraz.
Metoda analityczna charakteryzuje się prezentowaniem w nauce czytania jednostek językowych mających określone znaczenie, takich jak wyrazy, części zdania, zdania.
Metoda analityczno – syntetyczna uznawana jest za najbardziej skuteczną metodę nauki czytania. Metoda ta pozwala na poznawanie znaków graficznych języka pisanego oraz na jednoczesne rozumienie czytanego tekstu.
W metodzie globalnej natomiast nauka czytania rozpoczyna się od konkretnego pojęcia, które wzbudzić powinno zainteresowanie znakiem, drukiem, czy książką. Nauka czytania oparta na tej metodzie najpierw skupia się na poznaniu i zapamiętaniu szeregu wyrazów jako pewnej, zamkniętej całości, a dopiero później na analizie elementów wyrazów, czyli dźwięków i liter.
W ofercie SPW znaleźć można również coś dla naszych pociech, np. naukę czytania dla dzieci. Zastosowanie metod czytania u dzieci wymaga pewnej wiedzy z zakresu rozwoju dziecka. Dzisiejszy świat dziecka jest o wiele bogatszy i o wiele bardziej skomplikowany, niż dawniejszy.
Dzieci czują potrzebę odczytywania informacji i należy tak dobrać metody nauki czytania, aby odpowiadały każdemu z osobna. Jest to bardzo ważny krok w kontekście uniezależnienia się od dorosłych.
Dodano: Poniedziałek 21 stycznia 2019
Dodano: Środa 26 grudnia 2018
Dodano: Niedziela 14 października 2018
Dodano: Sobota 29 września 2018
Dodano: Niedziela 23 września 2018
Dodano: Sobota 25 sierpnia 2018
Dodano: Środa 6 czerwca 2018
Dodano: Środa 16 maja 2018
Czy warto ćwiczyć pamięć?
Strona główna | Aktualności | Polityka prywatności | Kontakt | Szybkie czytanie | Nauka czytania | Szybkie uczenie | Program szybkie czytanie | OTUiW Jantar | OTU Borowikowa | Mapa serwisu
Copyright © 2003 - 2019 Szkoła Pamięci SPW
wykonanie mediart.pl Agencja Reklamowa Bydgoszcz