Jeśli chcesz otrzymywać informację o promocjach i nowościach w naszej ofercie wpisz swój e-mail.

Zapisz | Wypisz


Sonda

Co jest dla Ciebie najbardziej interesujące?

Techniki zapamiętywania

Szybkie czytanie

Mind mapping

Inne

Głosuj

logo_profi-lingua

Aktualności

Dodano: Niedziela 3 czerwca 2012

KLASYFIKACJA GENERALNA

IV Ogólnopolskich Mistrzostw Pamięci 2012

1 miejce - Tobiasz Boral - 3715 pkt.

2 miejsce - Bartłomiej Boral - 2912 pkt.

3 miejsce - Michał Gnatowski - 2358 pkt.

Kliknij button więcej i zapoznaj się z wynikami w poszczególnych kategoriach wiekowych, zobacz zwycięzców dyscyplin, pobierz plik z kompletnymi wynikami.

więcej
Dodano: Wtorek 22 maja 2012

Siłownia, basen, park, czy kort tenisowy - w tych miejscach dbamy o naszą formę fizyczną. W podobny sposób powinniśmy zadbać o naszą pamięć. Jak to robić - mówiły w Jedynce psycholog Hanna Hamer z niepaństwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Białymstoku i Marzena Chojnacka, trenerka ze Szkoły Pamięci SPW.

O różnicach pomiędzy pamięcą sensoryczną i długotrwałą, mnemotechnikach, praktycznych ćwiczeniach na pamięć i tym ile czasu dziennie powinniśmy im poświęcać - dowiesz się z nagrania audycji.

Kliknij na logo jedynki i posłuchaj!

więcej
Dodano: Czwartek 1 marca 2012

Aby mieć dobrą pamięć, potrzebna jest motywacja do zapamiętania, skoncentrowanie się na elemencie zapamiętywanym i odpowiednia technika. 

Gośćmi Dariusza Ciesielskiego byli Ryszard Zaremba, trener Szkoły Pamięci, Anna Grabek - Dąbrowska, psycholog i Iwona Zbrzeźna, pedagog specjalny.  

Pamięć jest sposobem przyswajalności informacji, które do nas docierają. Obrazy, dźwięki kolekcjonujemy w naszej pamięci w postaci sygnałów, engramów pamięciowych w systemie nerwowym mózgu. Przeciętny człowiek wykorzystuje 2 proc. możliwości mózgu. Trudność polega na tym, że musimy znaleźć jakiś sposób układania pamięci w naszym mózgu - podkreśla Ryszard Zaremba. - W naszej szkole zajmujemy się lekkim oszukiwaniem mózgu, który najlepiej odbiera informacje pod postacią wizualizowaną. Jeżeli coś jest wybitnie abstrakcyjne, przestaje do mózgu docierać. Jeżeli będziemy odpowiednio trenować pamięć, dostarczać bodźce wzrokowo - słuchowe do pamięci, baza danych zacznie się powiększać. Aby mieć dobrą pamięć, trzeba spełnić trzy podstawowe warunki - mieć motywację do zapamiętania czegoś, skoncentrować się na elemencie zapamiętywanym i wykorzystywać odpowiedniej techniki zapamiętywania. 

Anna Grabek - Dąbrowskai Iwona Zbrzeźna zaznaczają, że pamięć składa się z wielu różnych faz. Obrazy są zakodowane i zapamiętanie w naszym mózgu, jednak ze względu na chociażby stres, koncentrację uwagi i zmysły zapominamy - w danej chwili nie jesteśmy w stanie odtworzyć sobie tych informacji. Dodatkowo w każdym z nas zachodzą procesy, jak wyparcie czy mechanizmy zabezpieczające powodujące to, że informacje z których aktualnie nie korzystamy, schodzą na dalszy plan.  

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

więcej
Dodano: Czwartek 23 lutego 2012

Gość radiowej Jedynki ("Cztery pory roku") podkreślił, że wiele osób uczy się PIN-ów poprzez manualne zapamiętanie czterech cyfr. Jego zdaniem do każdego numeru można przypisać sobie jakiś symbol, np. domek. Tłumaczył, że taka metoda jest wyjątkowo prosta: wystarczy raz spróbować, powtórzyć i "już zostaje w głowie"

Odwiedź stronę radiowej jedynki i posłuchaj http://www.polskieradio.pl/7/1553/Artykul/544719,Chcesz-pamietac-Uruchom-prawa-polkule

W większości przypadków za naszą pamięć odpowiada półkula lewa. Proponowałbym, żeby zacząć bardziej korzystać z prawej, odpowiedzialnej za intuicję, kolory. Możemy starać się kilka zdań dziennie pisać lewą ręką, jeżeli jesteśmy praworęczni i odwrotnie, jeżeli leworęczni. Pamięć bardzo rozwija też malowanie i rzeźbienie – zachęcał Ryszard Zaremba.

Podobnie warto pograć na jakimś instrumecie, jeśli czujemy w sobie jakiekolwiek zdolności muzyczne, albo grać w warcaby, szachy i scrable.

więcej
Dodano: Środa 9 listopada 2011

Autoryzowany Trener SPW z Bydgoszczy Jakub Najdek oraz była nasza uczennica z Warszawy Karolina Siuiciak 09.11.11 gościli w popularnym programie TVP2 Poziom 2.0. Poniżej fotorelacja.

 

poziom 2.0

 

Kliknij i obejrzyj fotorelację

więcej
Dodano: Sobota 3 września 2011

 Szkoła Pamięci SPW na Facebooku. Znajdź i polub nas!

 

więcej
Dodano: Środa 31 sierpnia 2011

31.08.2011 roku, tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego na antenie TVP1 rozmawialiśmy o treningu pamięci oraz tym,  jak pracować z dzieckiem nad pamięcią? O tym, że praca od najmłodszych lat nad naszym mózgiem daje zadziwiające efekty, a pamięć jest ważna nie tylko w nauce, ale i w codziennym życiu. Ekspertem reprezentującym Szkołę Pamięci SPW był jej autoryzowany trener Pan RYSZARD ZAREMBA. Gościnnie wystąił i przysłuchiwał się rozmowie oraz podziwiał zdolnośc jednej z uczestnizek treningów ANDRZEJ KRZYWY – muzyk, wokalista grupy De Mono. Umiejętności na poziomie mistrzowskim prezentowała uczennica szóstej klasy szkoły podstawowej – JULIA BARTOSZUK, która zajęła II miejsce w tegorocznych Mistrzostwach Polski w Szybkim Zapamiętywaniu.

O naszym występie przeczytasz także na stronie TVP1 kliknij na LINK

 

więcej
Dodano: Poniedziałek 11 lipca 2011

Witamy wszystkich w wakacyjnych nastrojach i pragniemy w dzisiejszym komunikacie jeszcze na chwilę powrócić do tegorocznych Mistrzostw Polski w Szybkim Zapamiętywaniu. Temat jest jednak na tyle ciekawy, że chcielibyśmy o nim poinformować Was wszystkich.

W czwartek, 14 lipca br na antenie Trójki reportaż o MPwSZ

W czwartek tj. 14 lipca 2011 roku o godzinie 18:10 w radiowej „Trójce” został wyemitowany reportaż, dotyczący MPwSZ, a także kursów organizowanych przez Trenerów Szkoły Pamięci SPW.

Niedługo po audycji na stronie stacji radiowej pod adresem http://www.polskieradio.pl/80/1007/Artykul/401400,Pamiec-na-medal-Patrycja-GruszynskaRuman ukazał się także ilustrowany  artykuł dotyczący naszych Mistrzostw i zajęć, a także dostęp do archiwum z czwartkową audycją.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE

więcej
Dodano: Czwartek 30 czerwca 2011

 

agre

 

AKREDYTACJA KURATORIUM OŚWIATY I WYCHOWANIA

dla SZKOŁY PAMIĘCI SPW

i jej programu kształcenia ustawicznego

 

"Kurs Treningu Pamięci i Koncentracji Uwagi"


Wyciąg z pisma akredytacyjnego

WSiR.KM.546.10.2011

Decyzja

Na podstawie art. 68 b ust. 1-4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572, z późn. Zm.) oraz § 16 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 grudnia 2003 r. w sprawie akredytacji placówek i ośrodków prowadzących kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych (Dz. U. Nr 227, poz. 2247, z późn. Zm.), po rozpatrzeniu wniosku o przyznanie akredytacji, złożonego w dniu 20 kwietnia 2011 r. przez Szkołę Pamięci SPW S.C. z siedzibą w Bydgoszczy przy ul. Mogileńskiej 4,

orzekam

przyznać akredytację placówce

Szkoła Pamięci SPW S.C. z siedzibą w Bydgoszczy przy ul. Mogileńskiej 4,

w zakresie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych:

Kurs Treningu Pamięci i Koncentracji Uwagi


Akredytacja placówek i ośrodków prowadzących kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych jest jednym z zewnętrznych sposobów zapewnienia jakości procesu kształcenia i jego efektów. Jej uzyskanie stanowi potwierdzenie, że placówka spełnia przyjęte kryteria jakości i ustalone wymagania. Ubieganie się przez placówkę o akredytację jest równoznaczne z jej wejściem na drogę jakości i dążeniem do jak najwyższego poziomu oferowanych usług.

Akredytacja placówek kształcenia ustawicznego jest prowadzona na podstawie art. 68b ust. 9 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 20 grudnia 2003 r. w sprawie akredytacji placówek i ośrodków prowadzących kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych.

Aby otrzymać akredytację Kurator powołuje zespół akredytacyjny, który dokonuje oceny spełnienia przez placówkę ustalonych warunków na podstawie wniosku oraz dołączonych do niego dokumentów.Zespół akredytacyjny przeprowadza wizytę w miejscach prowadzenia kształcenia zgłoszonych do akredytacji w celu dokonania oceny stanu faktycznego w zakresie opisanym we wniosku. Podczas wizyty akredytacyjnej placówka powinna:

 • przygotować i udostępnić we wszystkich miejscach prowadzonego kształcenia pomieszczenia, w których prowadzi się zajęcia dydaktyczne,
 • umożliwić obserwacje zajęć dydaktycznych,
 • umożliwić przeprowadzenie rozmowy z pracownikami i uczestnikami szkolenia.

 

Zespół ustala ocenę działalności zwracając szczególna uwagę na:

 

 • istnienie dowodów spełniania poszczególnych kryteriów,
 • adekwatność dowodów do form kształcenia złożonych do wniosku,
 • wiarygodność dowodów weryfikowanych podczas wizyty akredytacyjnej,
 • możliwość uzyskania dodatkowych informacji dotyczących działalności placówki.

Zespół następnie sporządza protokół z prac i przekazuje protokoły wraz z niezbędnymi dokumentami kuratorowi oświaty.

Wszystkie z ww. aspektów, a także wiele nie wymienionych zostało przez Szkołe Pamięci SPW spełnionych.

 

ZAPRASZAMY NA ZAJĘCIA OBJĘTE 

AKREDYATCJĄ KURATORIUM OŚWIATY

 

więcej
Dodano: Środa 25 maja 2011

Nowa Platforma e-learningowa SPW Delfin

 
Z przyjemnością informujemy, że Firma SPW S.C. zrealizowała projekt "Województwo Kujawsko - Pomorskie intelektualnym centrum Polski dzięki modernizacji i reorganizacji SPW S.C.\" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego na lata 2007 - 2013 w ramach działania 4.3 \"Rozwój komercyjnych e-usług\". Wartość dotacji wyniosła 70% całości inwestycji, w tym ze środków Unii Europejskiej 85%.

Celem projektu był rozwój społeczeństwa informacyjnego poprzez zwiększenie stosowania w gospodarce technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Szczegółowym celem projektu było:

(A) zwiększenie potencjału firmy w zakresie działalności opartej o ICT,
(B) umocnienia pozycji firmy jako lidera na rynku edukacji w zakresie zapamiętywania i
szybkiego czytania,
(C) wprowadzenie nowych usług w zakresie zapamiętywania i szybkiego czytania opartych o
technologię ICT oraz
(D) zwiększenie potencjału organizacyjnego firmy.

Przedmiot projektu obejmował:

1) zakup i uruchomienie serwerów;
2) wykonanie i wdrożenie oprogramowania:
- oprogramowania zarządzania środowiskiem Portalu SPW;
- oprogramowania części informacyjnej Portalu SPW;
- platformy e-learningowej Portalu SPW;
- multimarketu z automatyczną obsługą transakcji i płatności online;
- platformy telepracy.
3) Uruchomienie stanowisk telepracy
Dodatkowo w związku z realizacją projektu konieczne były następujące działania:
4) Promocja projektu
5) Usługi doradcze wspomagające proces zarządzania projektem.

Dzięki realizacji projektu powstały następujące produkty:

 • Liczba wspartych przedsiębiorstw - 1 szt;
 • Liczba nabytych środków trwałych ze środków dotacji - 7 szt (w tym 5 serwerów
  wskazanych także poniżej w oddzielnym wskaźniku oraz 2 laptopy);
 • Liczba uruchomionych serwerów - 5 szt;
  - Liczba uruchomionych aplikacji - 4 szt (portal; e-learning; multimarket; narzędzie
  telepracy);
 • Ilość zakupionego sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem - 2 szt;
 • Liczba uruchomionych portali - 1 szt (portal jest aplikacją internetową, więc także jest
  uwzględniony we wskaźniku powyżej).
 • Liczba utworzonych miejsc pracy (brutto w pełnym wymiarze czasu): 2 szt
  Dzięki realizacji projektu osiągnięte zostały następujące rezultaty:
 • Liczba nowych usług elektronicznych świadczonych przez wsparte przedsiębiorstwa - 3 szt.
Zapraszamy do odwiedzin naszej najnowszej platformy informacyjnej Delfin. Znajdziesz tam dużo informacji dotyczących zagadnień związanych z rozwojem mózgu, treningiem pamięci. Dzięki powiązaniom z takimi serwisami jak portal edukacyjny na gazeta.pl, czy też supermózg w tym samym serwisie, dzięki ciekawostkom zamieszczonym na portalu wiedzy onet.pl zawsze będziesz na bieżąco z wszystkimi zagadnieniami dotyczącymi edukacji i szeroko pojętego rozwoju intelektualnego. Portal znajduje się cały czas w fazie rozwoju i za wszelkie braki i niedociągnięcia z góry przepraszamy. Poniżej krótka specyfikacja dotycząca portalu.
 

 

Komponent odpowiedzialny jest za właściwą prezentację  artykułów w podsystemie Portalu SPW. Część  informacyjna serwisu zawiera artykuły prezentowane w działach o określonej tematyce, które z kolei  podzielone są na kategorie stanowiące spójną, integralną tematycznie cząstkę serwisu. 

Komponent dostarcza następującą funkcjonalność:

 

1. Wyszukiwanie w Portalu SPW informacji oraz prezentację ich w formie stronicowanej listy znalezionych artykułów

2. Wyszukiwanie zaawansowane umożliwiające zdefiniowanie bardziej skomplikowanych zapytań, zgodnie z którymi ma zostać przeszukana baza danych Portalu SPW

3. Prezentację listy artykułów z danego działu bądź kategorii Portalu SPW

4. Prezentację treści pojedynczego artykułu wraz z informacją o jego autorze, dacie powstania, załącznikach do niego

5. Obsługę operacji prezentacji i zarządzania boksami informacyjnymi w Portalu SPW (najnowsze, wybrane aktualności, polecamy, najpopularniejsze, boks reklamowy)

6. Obsługę komunikacji oraz operacji związanych z pobieraniem artykułów ze źródła zewnętrznego

 

Do części informacyjnej Portalu SPW dostęp posiadają wszyscy Użytkownicy systemu, bez konieczności autentykacji.

Treści publikowane w części informacyjnej portalu, to jest artykuły, trafiają do systemu z dwóch niezależnych źródeł. Pierwsze z nich to panel administracyjny, z poziomu którego Redaktor serwisu w procesie zarządzania artykułami wprowadza lub modyfikuje ich treści, przypisuje do wybranych kategorii oraz określa okres ich publikacji. Drugie zaś to zewnętrzne źródło, z którego komponent, poprzez odpowiedni interfejs, pobiera artykuły pochodzące ze źródeł zewnętrznych. Wiadomości te są dostępne w postaci XML, pod określonym adresem URL. Artykuły trafiają do bazy serwisu do kategorii Portal SPW/ Aktualności. Artykuły są publikowane natychmiast po imporcie do systemu. Transfer danych następuje cyklicznie (co godzinę). Proces zasilania komponentu danymi przedstawiony został schematycznie na rysunku 3.

 

 

 

więcej

Polecamy

Dodano: Poniedziałek 12 marca 2018

Dlaczego wybrać wakacyjne treningi pamięci?

Dodano: Piątek 9 lutego 2018

Fałszywe wspomnienia z dzieciństwa

Dodano: Piątek 19 stycznia 2018

Kiedy wspomnienia zanikają?

Dodano: Sobota 6 stycznia 2018

Kiedy błędy pamięci mogą być niepokojące?

Dodano: Niedziela 31 grudnia 2017

Pamięć logiczna

Dodano: Poniedziałek 11 grudnia 2017

Jak zostać mistrzem gry

Dodano: Środa 15 listopada 2017

Zaburzenia pamięci, a leki

Dodano: Poniedziałek 30 października 2017

Pamięć - pióro, notes i atrament

zobacz wszystkie

Województwo Kujawsko - Pomorskie intelektualnym centrum Polski dzięki modernizacji i reorganizacji SPW S.C

Gra w klocki

Efekty

Labirynt

bimage_114

Sonda

Czy warto ćwiczyć pamięć?

Tak

Nie

Nie wiem

Głosuj

mojregion

Strona główna | Aktualności | Kontakt | Szybkie czytanie | Nauka czytania | Szybkie uczenie | Program szybkie czytanie | OTUiW Jantar | OTU Borowikowa | Mapa serwisu

Copyright © 2003 - 2018 Szkoła Pamięci SPW

wykonanie mediart.pl Agencja Reklamowa Bydgoszcz

Szanowni Państwo, zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne (Dz.U.2004 Nr 171, poz. 1800, z późn.zm) informujemy, że w serwisie www.spw.pl stosuje się pliki cookies (tzw. ciasteczka), które są zapisywane w pamięci urządzenia. Zapisywane informacje używane są m.in. w celach statystycznych oraz dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Korzystanie z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia i tym samym akceptację Polityki cookies.
[x] Kliknij tutaj, aby ukryć komunikat